Leading Manufacturer of color coated paper bag making machine, biodegradable eco friendly bag making machine, automatic biodegradable bag making machine, fully automatic corn starch bag making machine, bag making machine and biodegradable shopping bag making machine from Ghaziabad.
₹ 850000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 200 Pieces Per Hour |
| Brand | Aradhya |
| Bag Material | Paper |
| Voltage | 380 V |
| Usage/Application | For Bag Making |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Power | 350 Watt |
| Max Bag Length | 800 mm |
| Max Bag Width | 500 mm |
| Machine Weight | 1200 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Dimension | 15 x 5.0 x 5.0 Feet |
| Frequency | 50 Hz |
We have reached the pinnacle of success and earned a reputed name by offering high quality range of Color Coated Paper Bag Making Machine.
₹ 565000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 bags per hour |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Bag Bottom Shape | Square |
| Type of Machine | Paper Bag Making Machine |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 20kW |
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 Pieces per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Bag Bottom Shape | Square |
| Type of Machine | Biodegradable Bag Making Machine |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 20kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg/hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Bag Bottom Shape | Square |
| Type of Machine | Biodegradable Bag Making Machine |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 20kW |
| Max Bag Length | 48 inch |
| Max Bag Width | 30 inch |
| Connected Load | 15 kw |
| Control | PVC |
| Machine Weight | 2800 KG |
| Pressure | AIR |
| Phase | 3 |
| Drive System | PLC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 495000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 6000 bags per hour |
| Voltage | 220 V |
| Type of Machine | Biodegradable Bag Making Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 5kW |
| Bag Bottom Shape | Square |
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Pieces per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Bag Bottom Shape | Square |
| Type of Machine | Biodegradable Bag Making Machine |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 20kW |
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Pieces per hour |
| Type of Machine | Paper Bag Making Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
Sanjeev Ranjan (CEO)
Aradhya Industry
Plot No- 165, A I Estate, Mohan Nagar
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India