Offering you a complete choice of products which include paper plate making machine, fully automatic hydraulic paper plate making machine, automatic hydraulic paper plate making machine and paper dona machine.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Crank |
| Number of Dies | Double Die |
| Production Capacity | 3000 plate/hr |
| Plate size | 14 inch |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Type of Machine | Double Die Paper Plate Making Machine |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Dona Making Machine |
We are engaged in offering Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 10 Ton |
| Production Capacity | Upto 500 plate/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Paper Material | Paperboard |
| Certification | Yes |
| Electricity Supply | 20 |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Loose |
| Machine Weight | 200kg |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 Year |
₹ 120000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 70 Pieces Per Minute |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Max Plate Size | 4.5 inch |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Hydraulic |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 300 Kg |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Aradhya |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 3 HP |
Owing to our in-depth industry experience and precise knowledge of this domain, we are providing an outstanding assortment of Automatic Hydraulic Paper Plate Making Machine.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Number of Dies | 2 |
| Dona Material | Paper |
| Dona Size | 4 Inches |
| Production Capacity | 5000 Dona/Day |
| Usage/Application | Dona making machine |
| Electric Motor | Single Phase |
| Machine Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Sanjeev Ranjan (CEO)
Aradhya Industry
Plot No- 165, A I Estate, Mohan Nagar
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India